Reklama
 
Blog | Jan Becher

Komu Ostrava něvoni?

„Tak nam skorem otravili Bursika," hlásila mi u výtahu sousedka z desátého patra, která ví všechno vždycky dříve než já.  „Kereho Busika, pani Buroňova?" ptám se jí. „Ja znam dva. Jedneho, ten robi u drogisty Pruši a vyřnul mu tam jednou omylem flašku nějakeho mazani na palu, a potom znam druheho, ten sbíra pši guvna. Ani jedneho neni žadna škoda". „Ale pane Becher, pana ministra, toho z Prahy, toho hubeneho, Zeleneho". „Ježišmaryja", vykřikl jsem, „to je fajne. A kde se mu to, temu ministrovi, stalo?" „Prasklo ho to v Ostravě na nadraži do nosu, vite. Přycestoval vlakem." „Tak se podivejme, pani Buroňova, na nadraži u vlaku. Jo, taki frajer si to muže dovolit, a ani mu nědojdě, jak taka cesta vlakem do Ostravy muže skončyť."

Takhle nějak by mohl začínat novodobý Haškův román. Nemůžu si pomoci, ale výrok našeho pana ministra o tom, že hned jak vystoupil v Ostravě z vlaku, ucítil, že je u nás znečištěné ovzduší si prostě koleduje o vtip. Nevím jak vy, ale já když vystoupím na jakémkoliv nádraží u nás, cítím hned smrad. Smrad z nádraží, počůraných pražců a špinavých nástupišť a v tomhle zážitku se nic nevyrovná pražskému hlavnímu nádraží. Že by to však svědčilo o znečištěném ovzduší v Praze, tím si nejsem tak jist. Pravda, nešéfuji životnímu prostředí…

 

Jistě, že ostravské ovzduší je postiženo průmyslovou výrobou, to už asi 150 let, ale prohlásit to takhle neomaleně, to Straně zelených na popularitě v Ostravě nepřidá. Tedy, ona ta strana teď populární je, ale asi jinak než chtěl pan Bursík. Nemám nic proti Zeleným a dokonce jsem je chtěl v minulých volbách volit, ale zhodnotil jsem jejich šance v tomto regionu a dal raději hlas Modrým. Výsledky tehdy dopadly, jak jsem předpokládal. Ono totiž mluvit o ekologii v našem regionu je velmi citlivá věc.

 

Bursíkův výrok má také svou druhou stránku. Ostrava je město, které za průmyslový rozvoj vždycky draze platilo. Tady se vždy bouralo a stavělo bez ohledu na lidi a o životním prostředí se nikdo ani neopovažoval uvažovat. Lidé však měli a mají pocit, že na Ostravu se přesto nebo právě proto ostatní dívají s patra a obzvláště citlivě to vnímali u naší metropole. Proto výrok pana Bursíka není příliš šťastný. Z pohledu Ostraváka je to zase jen pražský ministr, který objevuje daleký východ naší země. No, jsme rádi, že k nám vůbec přijel, ale to extempore. To extempore…

Reklama

 

Je tu však ještě jedna stránka věci. Ostrava se od revoluce velice změnila a město se snaží zbavit dávno již zastaralé nálepky špinavého průmyslového města. A protože ministrův výrok citovala celostátní média, dostalo renomé města ránu, kterou si určitě nezaslouží. Většina lidí v republice si teď zase představí tu špinavou, černou, v dýmu zahalenou Ostravu.

 

Každého hosta, který přijede do Ostravy vezmu na radniční věž, aby se podíval na Ostravu z výšky 84 metrů a všichni říkají totéž: „to jsem netušil, že je Ostrava tak zelené město“. Obraz špinavého hornického města se silně zaryl do podvědomí přespolních lidí. A tak všem musím říct, že v Ostravě se uhlí netěží již od roku 1994 a jestli ho chtějí vidět, tak musíme jít do hornického muzea na Landek. Některé Pražáky doslova šokuji, když jim řeknu, že Ostrava má pět divadel a tři univerzity. Nejslavnější výrok jedné pražské návštěvnice mezi námi koluje dodnes: „Vy tady máte operu? A chodí na ní někdo?“

Co dodat? Vím, že to Martin Bursík nemyslel zle, ale pokud chce u nás uspět, možná by mohl krapet změnit rétoriku, bo komu Ostrava něvoni, ať idě do dupy!

 

Vyřnul = vypil

Na palu = na hlavu

Pši guvna = psí lejna

Do dupy = do pr…e